YERKÜRENİN MUCİZELERİNDEN

2012-08-11 11:20:00

ZARARSIZ ORGANİK TEMİZLİK İÇİN SOAPNUT ( SABUN CEVİZİ )

Yaşadığımız ve nefes aldığımız ortamların temizliği yada kişisel hijyenimiz  için kullandığımız ürünlerin zararlı içeriklerinden bahsettik.

Peki piyasada satılan bu ürünlere mahkum muyuz ? Değiliz tabii. Size bu yazımda çok mükemmel bir temizleyici olan bir ceviz den bahsedeceğim .Evet doğru duydunuz Sabun cevizi..


Sabun Cevizini Nerelerde Nasıl Kullanırım?
Sabun cevizi Kullanım alanları çok. Son dönemde haşere ile mücadeleden saç yıkamaya kadar geniş kullanım alanı var.
Açıklama: Item image

O Bir Bitki...
Var mı daha doğalı, bildiğiniz daha organik bir deterjan?
Sabuncevizi, Güney Asya’da yetişen doğal olarak saponin içeren sabun ağacının meyvelerinin kurutularak, çekirdeklerinin çıkarılması ile sabun ve deterjan özelliği gösterdiğinden temizlikte kullanılan doğal bir bitkidir.(ersağ temizlik ürünleri)


Sabun ağacı, tarıma elverişli olmayan alanlarda doğal olarak erozyonu önleyen yerel çifçiler tarafından yetiştirilen geleneksel bir ağaçtır. Meyveleri çekirdeği çıkarıldıktan sonra güneşte kurutulur. Sabun cevizleri %100 doğal, hiçbir katkı ve işlem görmemiş çekirdeği çıkarılmış kurutulmuş meyvelerdir. Antiseptik, antibakteriyel, hassas ciltlere uygun%100 organiktir. Sabungacı’ndaki Sabun Cevizleri Ecocert organik Sertifikalıdır.

Sabun cevizi sabun ve şampuanların doğal hammaddesi olan saponin içermektedir.
Mutlaka Çamaşırda Deterjan olarak kullanılmalıdır. Yumuşatıcıya gerek yoktur, doğal ve zararsızdır, ekonomiktir. (Ersağ renkliler için ve beyazlar için çamaşır yıkama tozları)

Bulaşık makinesinde dondurulup yada direk sabun cevizi sıvısı olarak kullanılabilir. (Ersağ bulaşıkmatik ve bio-bulaşıkmatik)

Karışan, dolaşan saçları yıkamada kullanılabilir. En iyi kullanımda sabun cevizi sıvısı ile durulama sonrası saçlar bu suya daldırılıp bekletilebilir.(Ersağ bio-şampuan , saç bakım losyonu)

Ev ve yer yüzey temizliğinde süper sonuçlar verir.(Ersağ genel temizlik, Ersağ banyo wc)

Cam, ayna ve banyo temizliğinde kullanılması parlaklık getirir. (Ersağ damla konsantre)

Fırın buzdolabı gibi beyaz eşyaları mücevherleri zarar vermeden kolayca temizler.(Ersağ özel yağ-çöz)

El ve banyo sabunu olarak(Ersağ sıvı el sabunu ve Ersağ el köpüğü)

Zararsız doğal bir diş macunu olarak(Ersağ ersağ diş macunu)

Tuvalet rezervuarı içine birkaç adet tül kese içine koyup tuvaletin temiz ve antibakteriyel kalmasını sağlamada (püskürterek Ersağ banyo- wc temizliği)

Balkondaki çiçeklerin üzerine spreyleyerek böceklerin onları yaklaşmasını engellemede(Ersağ özel oda spreyi)
 

Kısacası hayallerinizle sınırlı tüm deterjan,sabun ve temizlik alanlarında kullanabilirsiniz.

Dünya'dan sabun Cevizi kullanım örnekleri:
Saponin içerdiğinden kıyafet, pamuklu, yünlü temizliğinde ve de saç yıkamada iyi olduğu iddia edilmektedir. Asya'da çamaşır ve saç yıkamada oldukça geleneksel ve yaygın bir bitkidir. (Parlak Hint ipeklerinin parlaklık sırrı)

Kuyumcular, hindistanda gümüş,altın mücevher ve takıları parlaklığını kaybettiğinde sabun cevizi kullanarak parlatırlar. (Ersağ bulaşık sıvısı ile ısıtılan su da bekleterek temizlik)
 

Aşırı terleme, Migren, Epilepsi ve kloroz tedavisinde kullanılan tıbbi bir bitkidir. (Ersağ masaj losyonu)

Ayurveda uygulamalarında, Egzama, sedef, kaşıntılı hastalıklar ve çillerin giderilmesinde tedavi edici olarak kullanılmaktadır. (Ersağ sıvı el sabunu)

Böcek, haşere öldürücü özelliklerinden dolayı, insan ve hayvanlarda bit öldürücü , bitkilerde ise haşere ve zararlıların uzaklaştırılmasında çok etkilidir.(Ersağ özel oda spreyi)

Sabun cevizi bitkisi antimikrobiyal özellikleri nedeni ile mikrop öldürücü (anti septik) dir. (Ersağ banyo wc ile bir litre suya bir kaç damla damlatarak elde edilecek dezenfektan sıvısı)

Tarımsal faaliyetlerde ise Kirlenmiş toprakların temizlenmesinde, kakule  (cardomom) temizliğinde, renk açıcı olarak  renk ve kokusunun çıkarılmasında kullanılmaktadır.

DİKKAT!
Sabun cevizi hiçbir yan etkiye sahip değildir. Sadece sıvısının göze kaçmasını -yakıcı hissi olduğundan -engellemek gerekir.

 

 

537
0
0
Yorum Yaz